“Bodrum” deyince akla gelenler

Bodrum, bu harikalar diyarını gerçekten yaşayanlar için farklı şeyler ifade ediyor. Kimisi için unutulmaz bir yaz, kimisi için sabahları pencerelerden içeri dolan deniz kokusu, kimisi için sakin ve huzurlu bir hayat… Bodrum’u en az bir kere ziyaret edenlerden tutun da burada yaşamaya karar verip, hayatında yepyeni, muhteşem bir başlangıç yapanlara kadar herkesin Bodrum’u birbirinden pek çok farklılıklar gösteriyor. “Bodrum” deyince akla gelenler, kısacası kişiden kişiye göre değişiyor.

Ancak, Bodrum’un bazı kendine has özellikleri ve güzellikleri var ki onlar hemen herkes için aynı. Bunların belki de Bodrum’u Bodrum yapan detaylar olduklarını söyleyebiliriz. Peki, bunlar neler? Gelin birlikte “Bodrum” deyince akla gelenlere bir göz atalım…

1- Tüm görkemiyle tarihi aydınlatan Bodrum Kalesi

Antik çağda ada olan, ancak ilerleyen zamanlarda karayla arası doldurularak yarımada haline gelen bir zemin üzerine kurulu Bodrum Kalesi, “Bodrum” deyince ilk akla gelen simgelerden biri. Fransız Kulesi, İngiliz Kules, Alman Kulesi gibi farklı ülke adlarıyla anılan kulelerden oluşan, ayrıca bir sualtı arkeoloji müzesi olaran anılan bu görkemli kale, St. Jean Şövalyeleri için 1406 yılında inşa edilmeye başlayan bir kale olma özelliği taşıyor.

Asma köprü, kontrol kulesi, armalı kapıları, su hendeği ve daha pek çok mimari yapıyı içinde barındıran, cam salonu, gemi batığı, Karyalı Prenses salonu gibi farklı sergi salonlarıyla her yıl dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçilere kapılarını açan Bodrum Kalesi, Bodrum’un olduğu kadar Osmanlı tarihinin de önemli bir kısmına ışık tutuyor.

2- Bodrum’u Ege’nin incisi haline getiren göz alıcı koyları

Pek çok insanın kalbinin Ege’de kalmasının sebebi, kuşkusuz ki Bodrum ve o göz alıcı, pırıl pırıl koyları. Dünya jet sosyetesinin de sık sık ziyaret ettiği, ünlü isimlerin de tatillerinde mutlaka uğramak için yaz aylarını dört gözle beklediği bu koylar, Bodrumlular için kolayca ulaşabilecekleri ve diledikleri zaman kendilerini berrak maviliklere bırakabilecekleri yerler. Dolayısıyla, görenlerin bir daha asla unutamadıkları Bodrum koyları, Bodrum’un lafı geçse de geçmese de akla geliyor.

Güvercinlik, Torba, Göltürkbükü, Bardakçı gibi birbirinden güzel bu koylar, her yıl, adı Bodrum’la anılan meşhur gezinti tekneleri guletlerin uğrak yerleri haline geliyor. Defalarca ziyaret edilse de Bodrum koyları her defasında göz kamaştırmaya devam ediyor.

3- Tadı ayrı kokusu ayrı unutulmaz Bodrum mandalinası

Küçük mutluluklar, hayata ayrı ve özel anlamlar katıyor. Bodrum mandalinası da koku hafızasını tetikleyen, damakları şenlendiren o küçük mutluluklardan biri. Çünkü tadına doyum olmaz bu lezzet, yalnızca tadıyla değil, aynı zamanda enfes kokusuyla da Bodrum havasını ayrıcalıklı kılıyor. Deniz kokusuna karışan Bodrum mandalinası ağaçlarının kokusu, balkon keyfine keyif katıyor.

Ayrıca, Bodrum mandalinası Bodrumlular için mandalinalı dondurma ve mandalina reçeli anlamına da geliyor. Leziz mi leziz bu mandalinadan yapılan dondurma ve reçeller, birer gurme lezzet olarak Bodrumluların ve Bodrum tutkunlarının hayatlarına tat katıyor. Dolayısıyla, “Bodrum” deyince akla Bodrum mandalinası da geliyor.

4- Bodrum’a ruhunu katan usta kalem Halikarnas Balıkçısı

Bodrum’a olan tutkusunu, burada çeşitli işlerde çalıştığı dönemde aynı zamanda balıkçılık da yaptığı için mahlasını Halikarnas Balıkçısı olarak seçen, ölümsüz şair ve yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, hala Bodrum’un tüm sokaklarında, caddelerinde, kıyılarında yaşatılmaya devam ediyor. Bir öyküsünden ötürü sürgün olarak geldiği Bodrum’dan sonra İstanbul’da sürgününü tamamlamasına rağmen, Bodrum’dan uzak kalamayan Kabaağaçlı, Bodrum’a geri döndü.

Türk Edebiyatı’na kazandırdığı en önemli eserlerini Bodrum’da yazan usta şairin naaşı da vasiyeti üzerine Gümbet’teki Türbe Tepesi’ne defnedildi. Hala Bodrum’u bu tepeden adeta hayranlıkla izleyerek, bu manzaraya bakan herkese ilham kaynağı olduğu hissedilen Halikarnas Balıkçısı, “Bodrum” deyince şu dizeleriyle birlikte akla geliyor, “Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin. Sanma ki geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.”

5- Bodrum evleri Bodrum’un kalbi

Evleriyle ünlü bazı şehirler ve ilçeler olmasına rağmen, Bodrum evleri en ünlüleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Beyaz birer inci gibi dizilen bu evler, Bodrum’un güzelliğine güzellik katıyor. Bodrum sınırlarına girildiği andan itibaren, her koyun başında ziysaretçilerini selamlayan bu evler, Bodrum’u Bodrum yapan özelliklerden biri olarak dikkati çekiyor.

Bodrum’da yaşama ayrıcalığına sahip olan, muhteşem havasından, tarihi ve doğal güzelliklerinden, kültürel zenginliğinden faydalanma şansını yakalayan, ayrıca Bodrum’un yöresel, tamamen doğal lezzetleriyle yaşam standartlarını yükseltirken sağlığına sağlık katanların yaşadığı Bodrum evleri, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Siz de Bodrum’da yaşamayı tercihen eden, kendisine ve sevdiklerine özen gösterenlerden biri olarak, en uygun evleri değerlendirmeye PukkaBodrum ile bir an önce başlayın. Artık “Bodrum” ve “Bodrum evleri” deyince akıllarda canlanan ve Bodrum hayatıyla ilgili hayalleri süsleyen PukkaBodrum evleri, yepyeni bir hayat için Ortakent’te sizleri bekliyor.