Bodrum koylarıyla mavi yeşil rüyalar görmeye hazırlanın

Bodrum, Ege’nin en parlak yıldızı. Bodrum’da geçen zamanın, edinilen tecrübelerin bir karşılığı yok. Çünkü her gün bir diğerinden çok daha güzel, pırıl pırıl ve huzurlu geçiyor.Bu nedenle, her yıl Bodrum’u mesken tutanlar, yavaş yavaş Bodrum’a yerleşme planı yapmaya başlarken, bir kısmı ani ve radikal bir kararla bir an önce Bodrumlu olmak için kolları sıvıyor. Bunda, elbette tarihi zenginliği ve günlük yaşantının sadeliği kadar, doğal güzelliklerin de etkisi büyük. Özellikle Bodrum koyları, deniz tutkunları başta olmak üzere ziyaretçilerini adeta etkisi altına alıyor. Buralarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayan pek çok kişi, Bodrum’a gezdikleri koylarda, uzandıkları eşsiz plajlarda tutkun oluyorlar. Dolayısıyla, Bodrumlu olmak bir tüm bu güzellikleri gezip gördükçe, kaçınılmaz hale geliyor.

Eğer, siz de pırıl pırıl denizleri, uzun ve romantik yürüyüşler yapılabilen kumsalları, denize uzanan yemyeşil bitki örtüsüyle muhteşem manzaraları çok seviyor ve böyle bir ortamda yaşamayı hayal ediyorsanız, Bodrum koylarını daha yakından tanıyabilir, buralarda sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ancak, henüz bu koylar hakkında bilgi edinmediyseniz, gelin Bodrum’un koylarını birlikte tanıyalım…

Bardakçı Koyu’nda masallar gerçeğe dönüşüyor

Şu, içinde denizkızları olan, çevresindeki tepelerde perilerin yaşadığı sihirli diyarlara uzanan masalları bilirsiniz. Bardakçı Koyu’nda tüm bu masallardaki kareler, adeta gerçeğe dönüşüyor. Masmavi, berrak suları çevreleyen tepeler, bu teperden aşağı kadar inen bembeyaz evler ve bu evleri çevreleyen yemyeşil ağaçlar, Bardakçı Koyu’nda tatlı bir rüyaya dalmışsınız hissi uyandırıyor.

Doğanın yeşili Güvercinlik’te masmavi sulara karışıyor

Güvercinlik, Bodrum’un en yeşil ve benzersiz koylarından biri. Burada kıyı şeridini tepelere kadar süsleyen yemyeşil bitki örtüsü, denizin mavisini de yansıdıkça mavi yeşil bir renge dönüştürüyor. Deniz havasını, çam ormanlarının da etkisiyle daha ferah bir şekilde soluyabileceğiniz Güvercinlik, bu nedenle Bodrum’un en çok ziyaretçi toplayan yerlerinin başında geliyor.

Bodrum’da yaşamanın en “yahşi” yanı

Bodrum’un plajıyla, yaşam standartlarıyla ve sosyal ortamıyla en keyifli bölgelerinden biri olan Ortakent, Bodrumlu olmanın tadını çıkarabileceğiniz en gözde yaşam alanlarından biri. Özellikle dillere destan plajı Yahşi Yalısı, Bodrum’un en güzel sahillerinden biri olarak biliniyor. Genellikle bu bölgede yaşayanların müdavimi olduğu Yahşi Yalısı’nda sakin bir şekilde kitabınızı okuyabilir, özellikle yazın, serinliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gündoğan’da her yeni güne ayrı bir güzellik

Eğer Bodrum’da muazzam bir manzaraya karşı kahvaltı yapmak, taptaze renklerle güne “merhaba” demek istiyorsanız, Gündoğan bunun için biçilmiş kaftan. Sabah denizin üzerinde ağır ağır süzülen yelkenlilerin bıraktığı izleri, günün sarı-kızıl renklerinin yansıdığı sularda seyrederken, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Gündoğan, size bu koyda her gün yepyeni bir tablo sunuyor olacak.

Ege’nin zeytinleri ve göz alıcı mavilikleri Torba’da

Bodrum’daki muazzam zeytinliklerden bir kısmı da Torba’da bulunuyor. Sabah kahvaltılarınıza inanılmaz lezzetler katan sızma zeytin yağları ve damaklarda şenlik yaratan zeytinler, bu zeytinliklerin ürünü. Bu nedenle, Torba’da Ege’nin en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz lokantalarda Bodrum’un gerçek manada tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bu koyda denizin ve yemyeşil kıyı şeridinin keyfini sürerken, deniz manzaranızı süsleyecek tekneleri izleyebilir, civardaki diğer tatil yörelerini gezmek için siz de tekne turlarına katılabilirsiniz.

Cana can katan şifalı sularla ünlü Karaada

Toprağından ve suyundan şifa fışkıran Karaada, Bodrum’a 6 kilometre mesafede bulunuyor. Burada bulunan bir mağaradan çıkan şifalı sular, kronik ağrılarına çare arayanların derdine derman oluyor. Ayrıca, kaynağın bulunduğu bölgedeki çamurun da cilde güzellik kazandırdığı ve cilt sorunları için alternatif bir çözüm olduğu biliniyor. Tarihte de adı sıkça geçen, Yunanlar ve İtalyanlar’ın himayesinden Osmanlı’ya geçene kadar pek çok antlaşmalar gören Karaada, bugün teknelerin uğramadan geçmediği, muhteşem bir doğal güzellik olarak adından sıkça söz ettiriyor.

Bodrum’da bir narenciye cenneti Kadıkalesi

Bodrum’da tam bir narenciye cenneti olan Kadıkalesi, onu çevreleyen mis gibi portakal ve mandalina ağaçlarıyla güzeller güzeli bir belde. Buraya adını veren tarihi kale kalıntısı ve berrak, masmavi deniziyle sakin ve huzur dolu bir koy olan Kadıkalesi, gerçekten dinlemek ve günün tadını çıkarmak isteyenlerin bulunduğu bölgelerden biri. Bu nedenle, Bodrum’da yaşayanlar da Kadıkalesi’ne fotoğraf çekmek, doğanın sesini dinlemek ve bir şeyler okumak için sık sık uğruyor.

Bitez Yalısı’nda sörf ve lezzet yarışları

Bitez Yalısı, bir zamanlar yalnızca türküyle nam salmışken, artık uluslararası pek çok sörf organizasyonuna ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle ziyaretçi akınına uğruyor. Hayatın tempolu aktığı, tam bir Avrupa sahil kenti haline gelen Bitez, burada pek çok dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranın da açılmasına aracı oldu. Gün boyu deniz kıyısında keyifli vakit geçirebilir, ardından dünya mutfaklarından eşsiz lezzetlerle kendinizi şımartabilirsiniz.

Tarihin ışıl ışıl parlayan Gümüşlük’ü

Bir zamanlar, bölgedeki madenlerin çıkarıldığı, bu nedenle güneşin altında pırıl pırıl parladığına şahit olunduğu için, bu göz alıcı koya Gümüşlük adı verildiği rivayet ediliyor.Ancak, doğal güzellikleri ve tertemiz deniziyle, Gümüşlük Bodrum’da hala bir yıldız gibi parlamaya devam ediyor.

Aspat’ta doğal ve tarihi güzellikler arasında kalmak

Bitez Yalısı gibi Aspat da türküde Çökertme Türküsü’nde geçtiği için Bodrum’un en çok merak edilen yerlerinden biri. Ancak, buranın doğal ve tarihi güzelliklerini yakından görme fırsatı bulanlar için Aspat, çok özel bir koy haline geliyor. Aspat’ın arkasından dağ gibi yükselen tepenin vurduğu gölgede, dalga seslerini dinlemek ya da denize girip, o gölgede sakin ve huzurlu bir şekilde yüzmek paha biçilemez.

Bağla Koyu’nda bohem hayat

Bodrum’da hem muazzam hem de bir kısmı hala bakir kalmış bir koyda arada bir gidip kapm yapmak, doğal hayatın tadını çıkarmak istiyorsanız, Bağla Koyu sizin için biçilmiş kaftan. Bodrum’da yaşamanın ayrıcalıklarından biri olarak, dilerseniz haftanın bazı günleri arkadaşlarınızla toplanıp kamp yapabilir, burada bohem bir hayat yaşayabilirsiniz.

Göltürkbükü eğlenceye de huzura da birer adım mesafede

Gölköy ve Türkbükü gibi Bodrum’un en hareketli ve huzurlu iki beldesinin ortasında büyüleyici bir kıyı şeridine sahip olan Göltürkbükü, Bodrum’da her yaştan herkese hitap edebilecek bölgelerinden biri. Bu nedenle, genellikle tatilcilerin uğradığı ancak, her görenin hayran kaldığı Göltürkbükü’ünü mutlaka görün ve burada Bodrum’un yöresel lezzetlerini de tatmayı unutmayın.

Yalıkavak’ta yel demirmenleri manzarasına karşı romantizm

Bodrum koylarının muhteşem manzarası, masmavi ve berrak denizi malum. Ancak, Yalıkavak’a geldiğinizde, bu bölgeyi çevreleyen tepelerde yel değirmenlerini görebilir, bu yel demirmenlerini yakından da görme fırsatı bulabilirsiniz. Özellikle, romantizm yaşamak isteyenler için, Bülent Ortaçgil’in efsane şarkısı Değirmenler’i de anımsayarak yel değirmenlerine karşı bir şeyler içebilir, hatta Bodrum’da yaşadığınız sürece bunu bir rutin haline getirebilirsiniz.

Eski balıkçı köyü Akyarlar

Eskiden Rumlar’ın yazlık olarak ziyaret ettikleri bir balıkçı köyü olan Akyarlar, günümüzde pırıl pırıl denizi ve kıyı şeridini dolduran deniz tutkunlarıyla sıkça tercih edilen bir tatil destinasyonu haline geldi. Ancak, Bodrumlular için Akyarlar, hala bir sayfiye yeri ve diğer beldelerde yaşayanların, günübirlik uğradıkları, küçük pansiyon ve balıkçı teknelerinin olduğu kesimde uzun yürüyüşler yaptığı bir yer.

Kendi eğlencesini ve kendi sükunetini yaratabilen Gümbet

Bodrum’un içinde bir küçük Bodrum olan Gümbet, kendi barlar sokağı, butik dükkanların bulunduğu sokakları ve yer yer sakin kesimleriyle, eğlencesini de alışveriş piyasasını da sakinliğini de kendi oluşturabilen bir belde. Gümbet’i ziyaret ettiğinizde, burada küçük bir Avrupa kentini ziyaret ettiğiniz hissine kapılabilirsiniz. Ve elbette göz kamaştıran kıyısında deniz keyfi yapmadan da dönmemelisiniz. Gümbet’in Bodrum sevginizde sizin için ayrı bir yeri olacak.

Siz de Bodrum’da yaşamanın ve günübirlik bu birbirinden güzel beldeleri ziyaret etme ayrıcalığının tadını doyasıya çıkarabilirsniz. Bodrum’un renklerini keşfetmek ve sevdiklerinizle birlikte yaşam standartlarınızı yükseltmek için planlarınızı yapmaya başlayın. Pukka projelerinden sizin için en uygun evleri değerlendirerek, çok daha mutlu ve huzurlu bir gelecek için ilk adımı atabilirsiniz.