Bodrum’da çekilen 6 unutulmaz film

Filmler, bizi kendilerini izlemek için ayırdığımız süre boyunca, bambaşka hayatlara sürüklüyor. Her hafta çok daha iddialı prodüksiyonlarla beyaz perdede bizi şaşırtmaya devam eden sinemanın büyülü dünyası, çekim için seçtikleri mekanlar sayesinde de hepimizi adeta filmin içine hapsediyor. Öyle ki sinema endüstrisinin teknolojik anlamda resmen parladığı bir dönemde, bazı eski filmler, usta oyuncularının yanı sıra çekildikleri mekanlarla da hafızalara kazındılar. Özellikle göz kamaştıran deniz manzaraları, romantik sahil şeridi ve geleneksel evleriyle Bodrum, görüntüleriyle izleyicilere sinema salonlarında ve ekran karşısında deniz havası aldırmaya yetti. Bu nedenle, Bodrum’da çekilen filmler kolay kolay unutulmadı ve hala sinemaseverler tarafından izlenmeye devam ediyor.

Bodrum kıyılarında mitolojik çağlardan bu yana yaşanan aşklar, senaristlere de ilham veriyor. Bazıları gerçek hayatlardan alıntı yapan bazılarıysa, bu bölgenin insana kattığı hayal gücünden yola çıkarak oluşturulmuş bu hikayeler, izleyicinin gönlünde taht kurdu. Peki, Bodrum’da çekilen bu unutulmaz filmler hangileri? Gelin birlikte hatırlayalım…

1- Her Şey Çok Güzel Olacak

Türk sinemasında İnşaat, Gönül Yarası, Anadolu Kartalları gibi pek çok başarılı işe imza atmış bir yönetmen ve senarist olan Ömer Vargı’nın en az bu filmler kadar akıllarda yer eden filmi Her Şey Çok Güzel Olacak, adı Bodrum ile anılan filmlerin başında geliyor. Başrollerinde Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un yer aldığı bu film, iki efsane ismin oyunculuktaki kabiliyetlerini gözler önüne serdiği, sinemaseverlerin pek çok repliğini ezbere bildiği yapımlardan biri olarak anılıyor.

Yıllardır birbirini görmeyen iki kardeş Altan ve Nuri’nin tesadüfen tekrar bir araya gelmeleri ve Altan’ın Nuri’yi Bodrum’a peşinden sürüklemesini konu alan bu yapım, izleyiciyi macera ve umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

2- Alev Alev

Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu ve Cüneyt Arkın gibi Türk sinemasının üç usta isminin başrollerini oynadığı Alev Alev adlı yapım, sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Halit Refiğ’in efsane yönetmenlik işlerinden biri. Yan rollerdeki ustalıklarıyla sinemaseverleri ekrana kilitleyen Hulusi Kentmen ve Çiğdem Tunç da filmi çok daha keyifli ve unutulmaz hale getiren diğer oyuncular olarak dikkati çekiyor.

Bu ünlü oyuncuların diğer tüm filmlerinde olduğu gibi, bu film de sinema izleyicisinin defalarca izlemekten bıkmadığı filmlerden biri olarak sizleri Bodrum’da 80’li yılların nostaljisini yaşamaya davet ediyor. Bir butikte tezgahtarlık yapan Alev ve sevgilisi tekne kaptanı Murat’ın Bodrum’da Ümran ve Şahin’le tanıştıktan sonra değişen hayatlarını konu alan Alev Alev, aşk, tutku ve intikam dolu bir film olarak izleyicilerinden tam not alıyor.

3- Mutluluk

90’lı yıllardan günümüze kadar pek çok klip ve film yönetmenliğine imza atarak, hem Türk müziğine hem de Türk sinemasına çarpıcı yapımlar kazandıran Abdullah Oğuz’un senarist, yapımcı ve yönetmenliğine adını yazdırdığı Mutluluk, festivallerde izleyicinin gönlünde taht kurmayı başardı. Daha sonra televizyonda da sinemaseverlerin beğenisine sunulan film, Bodrum’da yaşayan, namus ve töre gibi kavramlar için yaşayan bir ailenin dramını konu ediniyor.

Bodrum’un muhteşem kıyıları ve gün batımı manzaralarıyla süslü filmde, kızları Meryem’i bir gün kıyıda baygın olarak bulan ailenin, kızların başına kötü bir şeyler geldiğini düşünerek, öldürülmesine karar vermesi ve gelişen olayları konu alıyor.

4- Seni Kalbime Gömdüm

Oyunculuktaki başarısını yönetmenliğe de taşıyan Feyzi Tuna’nın yönetmen koltuğunda oturduğu onlarca çarpıcı filmden biri olan Seni Kalbime Gömdüm, sinemanın sultanı Türkan Şoray ile usta oyuncu Cihan Ünal’ın başrollerini paylaştığı bir film. 80’li yılların en çok ses getiren filmleri arasında gösterilen film, zengin ve evli bir kadın olan Eylül’ün, yaşadığı travmatik olayların ardından Bodrum’a tatile gitmesi, burada gönlünü ressam Ali’ye kaptırmasını konu alıyor.

Bodrum’un sahilleri, pırıl pırıl denizi ve canlı günlük hayatından kareleri sık sık görebileceğiniz film, izleyiciyi adeta bir Bodrum rüyasının içine sürüklüyor.

5- Sultanoğlu

Türk sinemasına onlarca eser kazandıran Safa Önal’ın yönetmenliğini yaptığı, Kadir İnanır’ın oyunculuğuyla unutulmaz filmler arasına giren Sultanoğlu, yaz ayları ve Bodrum hasretini körükleyen filmlerden biri. Bodrum’un eşsiz kıyılarını, doğal güzelliklerini sıkça görebileceğiniz film, babasını öldürenlerin peşine düşen Murat’ın intikam alma hırsıyla gelişen olaylar sırasında karşısına çıkan kadınlar ve aşkı bulma serüvenini konu alıyor.

6- Yaşamak Bu Değil

Kariyerine pek çok dizi ve film sığdıran efsane yönetmenlerden biri olan Temel Gürsu’nun çok konuşulan filmlerinden biri olan Yaşamak Bu Değil, 80’li yıllarda müzik kariyerini sinema ile taçlandıran İbrahim Tatlıses’in başrolünde oynadığı bir film. Yine bu dönemin güzelliği ve oyunculuğuyla gönüllerde taht kuran isimlerinden Serpil Çakmaklı ile Tatlıses’in yaşadığı trajik olayları konu alan film, özellikle dram seyircilerinden tam not aldı.

Siz de eğer izlemediyseniz, Bodrum’a olan tutkunuzu körükleyecek, oyunculuklarla sizi kendine hayran bırakacak bu filmleri mutlaka izleyin. Bodrum’un sinemaya ilham veren güzellikleriyle iç içe yaşamanın ayrıcalığını bir an önce yaşamak için de daha fazla beklemeyin. Pukka projelerinden sizin için en uygun evi keşfederek, hayatı film tadında yaşamaya başlayabilirsiniz.