Bodrum’da yaşamanın tadı yöresel lezzetlerle çıkar

Büyük şehirlerde, kendinizi yüksek binalar ve kalabalığın ortasında, oradan uzaklaşmak, masmavi denizlerin kıyısında bir hayat geçirmek için hayaller kurarken bulduğunuz zamanlar olmuştur. Aslında pek çok kişinin hayalinde de gelecekteki planları arasında, çok daha doğal ve sağlıklı bir yaşam sürmek yer alıyor. Öyle ki artık gündelik yaşantının birer parçası olan birçok detay yeterince keyif vermemeye başlıyor. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, yediğiniz yemeklerden, sebze ve meyvelerden eski tadı alamıyor olmalısınız. Ancak, tüm bunların geride kalması mümkün. Ege’nin tüm güzelliklerini, en lezzetli yöresel ürünlerini, dalından koptuğu haliyle pazarlarında bulabileceğiniz Bodrum, sağlığı sofralarınıza getiriyor. Yaşam kalitesini yükseltmenin tadını, yöresel tatlar sayesinde Bodrum’a yerleşerek gerçek anlamda da çıkarabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanından Bodrum’u ziyarete gelen turistlerin de müdavimi olduğu Bodrum pazarlarında kurulan birbirinden renkli tezgahlarda, bu yöresel tatları siz de keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Bodrum’da yaşamayı çok daha keyifli ve sağlıklı hale getiren yöresel tatlar, Bodrum’un yerel halkı tarafından, evlerde hazırlanıyor ya da kendi ektikleri topraklarda yetiştiriliyor. Tamamen doğal bu ürünlerle, siz de sevdikleriniz için en sağlıklı ve lezzetli sofraları kurabilirsiniz. Dilerseniz, Bodrum’un o taptaze lezzetlerine birlikte göz atalım…

Tadı, kokusu ve görüntüsü iştah açan bir lezzet: Mandalina reçeli

Bodrum’un en güzel yerlerinden biri olan Ortakent’in eski adının Müskebi olduğunu belki de hiç duymamışsınızdır. Ancak, bu isim bölgedeki “mis kokulu” mandalina ağaçlarından geliyor. Belki de lezzetiyle olduğu kadar bu mis kokusuyla da Bodrum mandalinası, diğer mandalinalardan çok farklı.

Bodrum mandalinasının tüm bu iştah açan özellikleri bir yana, Bodrumlu halkın pazarlarda satışa çıkardıkları, evlerinde sıklıkla tükettikleri lezzetlerden biri de mandalina reçeli. Tadına doyulmaz bir lezzet olan mandalina reçeli, tatlı alışkanlıklarınızı alt üst edecek, sizin için yepyeni bir lezzet olacak. Bodrum’un mis kokulu, kabuğu incecik, taptaze mandalinalarından yapılan bu reçeller, lezzetli ve katkı maddesi olmadan kahvaltılarınıza keyif katacak. Aynı zamanda, tatlılarınızda da kullanabileceğiniz bu tamamen doğal lezzeti çok seveceksiniz.

Bodrum mutfağının vazgeçilmez lezzetleri Çökertme kebabı ve lokum pilavı

Birbirinden leziz yemekleriyle Bodrum’un kendine özgü mutfağı, iştah kabartıyor. Pek çok yerde servis edilen, ancak elbette Bodrum’da bulunan kafe ve restoranlarda tadına doyulmaz bir lezzet olarak karşınıza çıkacak olan Çökertme kebabı da bu yöresel yemeklerden yalnızca biri. Ağızda dağılan eti, mis gibi yoğurdu, çıtır çıtır rendelenmiş ve kızarmış patatesiyle Çökertme kebabı, mutlaka yerinde tatmanız gereken lezzetlerden biri.

Bununla beraber, Bodrum’un geleneksel düğünlerinde ikram edilen, adından da ne kadar lezzetli olduğunu tahmin edebileceğiniz lokum pilavı da düğünleri dört gözle bekleme nedenlerinden biri. Renkli Bodrum geleneklerinin tadı tuzu lokum pilavı, lokum gibi az yağlı dana kıyması ve evde açılıp, kesilen hamurdan yapılıyor. Üzerine gezdirilen sosu ve enfes tereyağıyla lokum pilavını Bodrum’da düğünlerde mutlaka tadın.

Zeytin hiç bu kadar lezzetli olmamıştı

Ege mutfağının lezzet sırrı ve bölge halkının geçim kaynaklarından biri olan zeytinyağı, Bodrum mutfağının da vazgeçilmezleri arasında. Ancak, yalnızca zeytinyağı değil, aynı zamanda Bodrum’un yerel halkı tarafından yetiştirilen zeytinler de pazarlarda iştahınızı kabartacak. Evlerde kurulan bu zeytinleri, yalnızca kahvaltılarınızda değil, salatalarınızda da kullanabilir, baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz.

Dalından koptuğu gibi hazırlık aşamasına alınan ve kırma olarak hazırlanan zeytinleri, yine Bodrum’un enfes zeytinyağları ile sofranızda servis edebilir, iştah açıcı olarak misafirlerinize sunabilirsiniz. Tadına doyamayacağınız bu zeytinleri ve zeytinyağlarını, daima Bodrum pazarlarından bulabilirsiniz.

Ege’nin en taze yeşillikleri Bodrum pazar tezgahlarında

Ege mutfağının büyük bir kısmını, yeşil sebzelerin oluşturduğunu pek çoğumuz biliyoruz. Egelilerin sofraları genellikle, yeşil sebzelerle hazırlanan mezeler, özellikle zeytinyağlılardan oluşuyor. Özellikle Bodrum pazarlarında sıklıkla tezgahlarda yemyeşil ve taptaze bulabileceğiniz bu sebzeler, daha sağlıklı bir hayatın kapısını aralamanızı sağlıyor.

Bölgenin muhteşem iklimi ve sofralara gelen katkısız doğal ürünlerle, çok daha uzun bir yaşam PukkaBodrum evlerinde sizleri bekliyor. Bodrum’un lezzetli ve sağlıklı besinleriyle, Bodrum’da yaşamayı daha keyifli hale getirin. Bodrum’da yaşam kalitenizi yükseltmenin tadını çıkarın.