Büyüleyici kıyı şeridi, dünyaca ünlü beyaz evleri, yel değirmenleri ve dinlendiren havasıyla Ege’nin güzel kızı Bodrum, her yıl milyonlarca turisti kendine hayran bırakıyor. İklimi, doğal ve kültürel güzellikleriyle tatilcilerin ilerleyen zamanlarda yaşamak için de sıkça tercih ettiği bir ilçe haline gelen Bodrum, tarihiyle de dikkatleri üzerine topluyor. Pek çok açıdan etkileyici hikayelere, tarihin önemli anlarına tanıklık eden bu muazzam coğrafya, antik çağlardan Cumhuriyet dönemine kadar eşsiz tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor. Geçmişe ilgi duyanların akınına uğrayan bu eserler, Bodrum’un tarihi ile ilgili derin bilgiler taşıyor. Eğer siz de tarihe meraklıysanız, Bodrum’da bulunan tarihi eserlerin hikayelerinden çok etkileneceksiniz. Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi ve bölgede bulunan daha pek çok tarihi eserle ilgili duyacağınız bazı bilgiler, sizi çok şaşırtacak.

Tarihin babası olarak kabul edilen Herodot’tan günümüze kalan bilgiler, tarihi belgelerde yer alan detaylar, Bodrum hakkında yaygın olarak bilinmeyen gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Dilerseniz, gelin birlikte Bodrum’un tarihi ile ilgili hiç bilmediğiniz 3 detaya birlikte göz atalım…

1- Bodrum Kalesi’ni inşa edenlere Papa’dan “cennetlik” belge

Bodrum’da tarihe dair en çarpıcı detayların anlatıldığı tarihi eserlerin başında Bodrum Kalesi geliyor. Günümüzde Avrupa’nın ödüllü sualtı müzelerinden biri olan Bodrum Kalesi, 1406 yılında inşasına başlanan bir St. Jean Şövalyeleri kalesi olma özelliğini taşıyor. 7 kapısı ve kuleleri bulunan bu muazzam eserin kulelerinden her biri farklı ülkelerin isimleriyle anılıyor.

Ancak, Bodrum Kalesi’ne dair en ilginç bilgi, dönemin Papa’sının kalenin yapımında çalışan Hıristiyan şövalyelere endüljans, yani bütün günahlardan arınma ve cennete gitmek için af belgesi dağıtması olsa gerek. Bu belgeler, normal şartlarda halktan para toplanarak, kendilerine cennetten yer tahsis edilmesi şeklinde işleyen bir sisteme tabi tutuluyordu. Buna karşılık, Hıristiyan şövalyelerin inşa ettiği Bodrum Kalesi o kadar emek harcanan, muazzam bir yapıydı ki Papa, kalenin yapımında görev alan şövalyeleri bu şekilde ödüllendirmeyi uygun görmüştü.

2- Aziz Petrus’a adanan topraklar

Bodrum’un isminin nereden geldiğine dair belki farklı hikayeler duymuş olabilirsiniz. Ancak Bodrum, Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’a adanmış topraklardan oluştuğu için, zaman içerisinde Petrus’un adından türeyerek Petrium, Potrum ve en sonunda Bodrum adını aldı.

3- Son Hıristiyan toprağı Bodrum

Osmanlı’nın son dönemlerinde, ülkemizin topraklarını ele geçiren pek çok farklı millet bulunuyordu. Tüm bu toprakların atalarımız tarafından Osmanlı himayesine girmesi çok uzun yıllar aldı. Ancak, tüm bu topraklar arasında Bodrum, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi ile Osmanlı toprakları arasına katılan son Hıristiyan toprağı olarak kayıtlara geçmiş oldu. Muhteşem Süleyman’ın bu muhteşem coğrafyayı topraklarımıza katması geç olsa da bugün bu büyüleyici ilçenin ülkemiz sınırlarında olması kuşkusuz ki çok kıymetli.

Bodrum’a dair tarihi hikayeler, daha pek çok detaylarla dolu. Eğer siz de bu göz kamaştıran ilçeyi daha yakından tanımak, bu havayı solumak istiyorsanız, ziyaretlerinizi yalnızca tatille sınırlı tutmayın. Pukka Evleri arasından size en uygun evi mutlaka bulabilir, büyük şehirden uzaklaşıp, Bodrum’un büyüleyici tarihi ve doğal güzelliklerinin kucağında kendi evinize sahip olabilirsiniz…