Büyük şehirlerin yorucu ve yıpratıcı etkisi nedeniyle, insanlar yüzlerini doğaya dönmeye başladılar. Ancak, özellikle büyük şehirlerde doğal yaşam alanları bulmak ve haliyle doğanın içinde huzurlu bir hayat sürmek neredeyse imkansız gibi. Bunun özlemiyle organik ürünler, doğala özdeş masaj yağları ve terapilerle, “yapay ama organik gibi” bir hayat sürmeye çalışan herkes, artık bu bocalamadan kurtulabilmek için alternatif yollar aramaya başladı. Ve sonuçta, tıpkı çocukların doğa resimlerinde çizdikleri gibi taş evler ve onu çevreleyen şirin bahçelerde yaşama fikri, şehir yaşamından daha ağır basmaya başladı…

Dekoratif olarak da oldukça şık görünen taş evler, ne yazık ki düzenli yapılaşmanın gittikçe azaldığı şehirlerde çok sık rastlanan ev tipleri değil. Bu nedenle, taş ev dendiği zaman pek çok kişinin gözünün önüne masallardaki gibi şatolar, doğanın içinde geçen hikayelerde anlatılan evler geliyor. Oysa ki insanlar ilk çağlardan itibaren evlerini hep taşlardan yaptı ve hala da geleneksel değerlerin korunduğu Ege’deki yerleşimlerde bunu sürdürüyorlar. Buna karşılık şehir, artık geleneksel olan her şeye özlem duymamıza neden oluyor.

Neyse ki Bodrum, şehrin temposunun yanında doğayı ve huzuru da ayaklarınızın altına sererek, taş evleriyle konaklama ayrıcalığıyla cazip bir yaşam tarzı sunuyor Peki, taş evlerin avantajları neler? Gelin birlikte bir göz atalım…

Zamana meydan okuyan dayanıklılık

Zaman, canlılığı olduğu kadar yapıları da yıpratıyor ve eskitiyor. Bu da evlerde sıklıkla tadilat yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Ancak, taş evler zamana meydan okuyarak, uzun yıllar güzelliğini ve dayanıklılığını koruyabiliyor. Hatta zaman geçtikçe daha estetik bir görünüm kazanan taş evler, masraf gerektirmeden temizlenebilmesiyle de ekonomik ve pratik açıdan sizlere ayrıcalıklar sunuyor.

Doğal bir hava filtresi

Taş evler, yapılarının kazandırdığı avantajla aynı zamanda meydana gelebilecek hava kirliliğine karşı doğal bir hava filtresi görevini de üstleniyor. Ege’nin insanlara canlılık veren, huzur ve mutluluk aşılayan havası, özellikle büyük şehirlerin merkezleri ve çevrelerine oranla çok daha temiz olsa da, taş evler sağlığınızı etkileyecek bu riski sizin için ortadan kaldırıyor.

Ne sürekli sıcak, ne tamamen soğuk

Özellikle yaz aylarının gün boyu oldukça sıcak geçtiği Bodrum’da, klimasız yaşamak imkansız gibi gelebilir. Ancak, taş evler doğal bir şekilde sıcaklık yalıtımı sağlıyor. Dolayısıyla, eviniz yaz aylarında serin kalırken, kış aylarında da aynı şekilde sıcaklığını koruyabiliyor. Bu sayede, bunaltıcı sıcaklardan ve serin havalardan kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. İklim koşulları nasıl olursa olsun, taş evinizde güvendesiniz.

Tasarruflu ve çevre dostu

Taş evlerin, iklim koşulları karşısında doğal bir yalıtım oluşturması aynı zamanda ekonominize de katkı sağlıyor. Kış aylarında ısıyı, yaz aylarında ise serinliği muhafaza etmesi, evinizi ısıtmak ya da soğutmak için fazladan enerji harcamanızın önüne geçiyor. Böylece enerji kaynaklarının da daha az tüketilmesine aracı oluyor.

Sağlığınız emin ellerde

Doğal yapısı gereği taş evler, sağlığı tehdit eden ve pek çok evin en ciddi yapı problemlerinden biri olan rutubeti önler. Bu sayede, yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yazın sıcak, kışın ise soğuğa karşı doğal bir yalıtım oluşturur. Böylece sizi iklim değişiklikleri nedeniyle meydana gelen hastalıklara karşı korur.

Taş evler doğal olduğu için, pek çok evin aksine zararlı kimyasallar içermez. Dolayısıyla, zararlı kimyasalların uzun vadede neden olduğu sağlık problemleriyle ilgili bir tehdit oluşturmaz. Gönül rahatlığıyla taş evlerde, sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilirsiniz.

Doğal afetlere karşı dirençli

Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler, pek çok evin ve ne yazık ki insanların zarar görmesine neden oluyor. Ancak, taş evlerin doğal yapısı, bu tür afetlere karşı direnç gösteriyor ve özellikle yanıcı olmaması, çıkabilecek yangınların evin tamamına yayılmasını engelliyor. Ayrıca, deprem ve sel gibi durumlarda dayanıklılığını korur. Dolayısıyla, taş evlerinizde gönül rahatlığıyla, sevdiklerinizle birlikte yaşamınızı sürdürebilir, doğal afetlerle ilgili endişeleri geride bırakabilirsiniz.

Siz de tüm bu benzersiz ayrıcalıklara sahip olabilirsiniz. Bunun için Bodrum’un en keyifli sokağı sizi bekliyor. Gelin Bodrum’da sizlere sağlıklı ve keyifli bir yaşam sunan Pukka Rue evlerine bir göz atın; kendiniz ve sevdikleriniz için mutlu bir gelecek hazırlayın…